BREAKING NEWS
Updated: 12:06 pm

I-25 northbound closed at Montaño for crash

Records fall at CHS youth USATF meet at Cleveland

Sixteen teams and a total of 486 athletes, with 980 individual event entries and 38 relay entries, raced, jumped and threw at the USATF Junior Olympics state meet last weekend at Cleveland High School.

“Many state records were broken this season — the level of track athletes continues to improve over past seasons. It gets harder and harder to break records as the years pass, but New Mexico continues to improve,” Cougar Track Club coach Shane Cleveland said. “We had about 13 state records fall … and some of them were over a decade old.”

Here is a list of Rio Rancho athletes who competed, along with their affiliation, age division and where they placed:

Molly Klein, 13-14 girls (CTC); first in the 1,500- and 3,000-meter runs and a member of the victorious 4×800 relay team.

Advertisement

Continue reading

William Klein, 8-under boys (CTC); first in the 400-meter dash and on the winning 4×100 relay team.

Xaviar Almodovar, 9-10 boys (CTC); fourth in the 1,500 and sixth in the 800.

Clare Moots, 13-14 girls (CTC); first in the high jump, second in hurdles, third in 800.

Cera Moots, 13-14 girls (CTC); on second-place 4×100 relay team. Reagan Scott 11-12 girls (Rio Rancho Lightning Track Club); first in 400.

Aphinit Crupper, 13-14 girls (Lightning); first in 400, second in 110-hurdles and 200.

Malakah Crespin, 11-12 girls (Lightning); second in 800.

Yashiya Crespin, 11-12 boys (Lightning); third in 400.

Jaelyn McGee 13-14 girls (Lightning); second in long jump.

Advertisement

Continue reading

Rachel Mendez, 15-16 girls (Lightning); first in discus.

Marina Ramos, 13-14 girls (Rio Rancho Elite Track Club); first in javelin.

Reina Paredes, 11-12 girls (Elite); second in 1,500 and 3,000.

Denika Gallegos, 13-14 (Elite); third in 100-hurdles.

Gabriel Gonzales, 11-12 boys (Elite); third in the 3,000.

Camryn Bernal, 13-14 girls (Elite); second in high jump. Veronica Silva, 13-14 girls (Elite); second in javelin.

Tino Lucero, 13-14 boys (Elite); second in 400.

Josh Foley, 15-16 boys (Elite); first in 400 and 110-hurdles.

Advertisement

Continue reading

Austin Ford, 8-under boys (Elite); second in javelin.

Tristan Aguilar, 13-14 boys (Storm Track Club); first in 200-hurdles.

Jack Tavella, 9-10 boys (Storm); third in javelin.

Enrique Armijo, 11-12 boys (Storm); third in long jump.

Teagun Glenn, 11-12 boys (unattached); first in discus.

Caitlin Barnard, 13-14 girls (Storm): first in long jump, third in 200, fifth in 100.

Local state record-setters were:

Santiago Armijo, 8-under boys (Storm); javelin (19.01 meters);

Advertisement

Continue reading

Nehemiah Cionelo, 11-12 boys(CTC); 3,000-meter race walk (16:17.93);

Orion Chavez, sub-bantam boys (CTC); 800 (2:59.16);

Austin Ford, 8-under boys (Elite); shot put (5.97 meters);

Leah Futey, 7-8 girls (CTC); 800 (2:51.68);

Blayne Howell, 8-under boys (CTC); 1,500-meter run (16:01.17);

Lindsey Larsen, 17-18 women (CTC); high jump (1.65 meters);

Mekhi Majedi, Isaac Chavez, Jared Pyle and Christian Monsalve; 11-12 boys (CTC); 4×100 relay (52.89);

Cameron Dunn, Nicholas Anderson, Alejandro Armijo and Erick Reyes; 13-14 boys (Storm); 4×100 relay (48.06); and

Aric Kedge, Aaron Romero, Dakota Cleveland and Steven Duran; 15-16 boys (CTC); 4×800 relay (8:45.64).

TOP |

Recent Notifications