Login for full access to ABQJournal.com



New Users: Subscribe here


Close

Boys State Basketball

........................................................................................................................................................................................
Boys State Basketball Tournament

BOYS CLASS 5A
First Round

(1st round at campus sites)
(1) Clovis 89, (16) Onate 64
(2) Hobbs 81, (15) Valley 53
(14) Gallup 65, (3) Highland 63
(4) Rio Rancho 75, (13) Alamogordo 64
(5) La Cueva 72, (12) Gadsden 64
(6) Mayfield 78, (11) Manzano 74, 3 OT
(10) Albuquerque High 59, (7) Los Lunas 51
(8) Cibola 56, (9) Sandia 42

Quarterfinals Wednesday, March 12

(remaining games in the Pit)
La Cueva 87, Rio Rancho 77
Clovis 75, Cibola 69
Hobbs 75, Albuquerque High 68
Mayfield 62, Gallup 56

Semifinals Thursday, March 13

Clovis 79, La Cueva 66
Hobbs 82, Mayfield 60

Championship Saturday, March 15

Hobbs vs. Clovis, 8:30 p.m.

BOYS CLASS 4A
First Round

(1) Espanola Valley 74, Farmington 28
(2) St. Pius 77, (15) Piedra Vista 60
(3) Capital 66, (14) Santa Teresa 46
(4) Goddard 80, (13) Grants 59
(5) Abq. Academy 72, (12) Bernalillo 57
(8) Roswell 83, (9) Belen 77
(7) Los Alamos 63, (10) Deming 54
(6) Artesia 57, (11) Shiprock 52

Quarterfinals Wednesday, March 12
(remaining games in the Pit)

St. Pius 57, Los Alamos 50
Albuquerque Academy 82, Goddard 70
Artesia 73, Capital 70 (OT)
Espanola 75, Roswell 61

Semifinals Thursday, March 13

Albuquerque Academy 55, Espanola Valley 54 (OT)

St. Pius 62, Artesia 57 

Championship Saturday, March 15

St. Pius vs. Albuquerque Academy, 4:30 p.m.

BOYS CLASS 3A
First Round

(1) St. Michael's 55, (16) N.M. Military 42
(2) Hope Christian 88, (15) Robertson 67
(3) Sandia Prep 77, (14) S.F. Indian 43
(4) West Las Vegas 77, (13) Tohatchi 57
(5) Portales 57, (12) Hatch Valley 47
(6) Socorro 71, (11) Bloomfield 56
(7) Pojoaque Valley 60, Lovington 40
(9) Laguna-Acoma 56, (8) Wingate 49

Quarterfinals Wednesday, March 12
(Star Center, Rio Rancho)

Sandia Prep 65, Socorro 45
West Las Vegas 67, Portales 59
Pojoaque 56, Hope Christian 52
St. Michael's 58, Laguna-Acoma 35

Semifinals Friday, March 14 (the Pit)

Pojoaque 58, Sandia Prep 51
West Las Vegas 56, St. Michael's 48

Championship Saturday, March 15 (the Pit)

Pojoaque  50, West Las Vegas 46

BOYS CLASS 2A
First Round

Pe¤asco 53, Navajo Pine 52
Dulce 57, Mora 51
Mesa Vista 67, Rehoboth 48
Monte Del Sol 57, Jemez Valley 44
Mesilla Valley 98, Loving 36
Texico 71, Bosque School 67, OT
Capitan 72, Cloudcroft 60
Santa Rosa 50, Estancia 48

Quarterfinals Wednesday, March 12
(at Star Center, Rio Rancho)

Texico 64, Monte Del Sol 61, OT
Mesilla Valley 74, Capitan 62
Santa Rosa 69, Mesa Vista 62
Penasco 53, Dulce 45, OT.

Semifinals Friday, March 14
(at the Pit)

Mesilla Valley 83, Santa Rosa 81 (3 OT)
Texico 58, Penasco

Championship Saturday, March 15
(at the Pit)

Texico 58, Mesilla Valley 55

BOYS CLASS 1A
First Round

Dora 58, Springer 37
Temple Baptist 58, Grady 46
Elida 63, Des Moines 58
Clovis Christian 69, To'hajiilee 60
Cliff 68, Mountainair 32
Gateway Christian 61, Magdalena 57
Animas 54, Carrizozo 50
Hagerman 80, Gallup Catholic 34

Quarterfinals Wednesday, March 12
(at Rio Rancho H.S.)

Hagerman 82, Temple Baptist 52
Animas 81, Dora 61
Elida 76, Gateway Christian 66
Cliff 76, Clovis Christian 40

Semifinals Thursday, March 13
(at Star Center, Rio Rancho)

Animas 61, Hagerman 51
Cliff 68, Elida 54

Championship Saturday, March 15
(at the Pit)

Cliff vs. Animas, 6:30 p.m.


Top
Read previous post:
USBC Open

See Tuesday's results of the USBC Open Championships bowling tournament below:2008 USBC OPEN CHAMPIONSHIPSAt Albuquerque Convention Center(Top 10 division leaders......

Close