Recover password

Preps: Friday, Jan. 8 results/Saturday, Jan. 9 schedule

PREP BASKETBALL

Albuquerque Metro Championship

Boys

Friday

Advertisement

Continue reading

Semifinals — at Atrisco Heritage

No. 4 Cibola 70, No. 8 Hope Christian 64

No. 2 Cleveland 58, No. 3 Valley 39

Consolation Bracket

No. 9 Eldorado defeated No. 12 West Mesa, no score reported

No. 13 Atrisco Heritage 71, No. 16 Del Norte 59

No. 7 Volcano Vista 53, No. 14 Manzano 40

No. 11 Sandia defeated No. 15 Highland, no score reported

Advertisement

Continue reading

No. 1 Abq. High 71, No. 5 Rio Rancho 51

No. 6 Rio Grande 67, No. 10 La Cueva 66

Today

15th place: No. 12 West Mesa vs. No. 15 Highland, 11 a.m. at Highland

13th place: No. 9 Eldorado vs. No. 11 Sandia, 11 a.m. at Volcano Vista

11th place: No. 16 Del Norte vs. No. 14 Manzano, 1 p.m. at Highland

9th place: No. 13 Atrisco Heritage vs. No. 7 Volcano Vista, 3 p.m. at Highland

7th place: No. 5 Rio Rancho vs. No. 10 La Cueva, 1 p.m. at Volcano Vista

5th place: No. 1 Abq. High vs. No. 6 Rio Grande, 3 p.m. at Volcano Vista

3rd place: No. 8 Hope Christian vs. No. 3 Valley, noon at Atrisco Heritage

Championship: No. 4 Cibola vs. No. 2 Cleveland, 4 p.m. at Atrisco Heritage

Girls

Friday

Semifinals — At Albuquerque High

No. 1 Cibola 59, No. 5 Rio Rancho 31

No. 2 Volcano Vista 54, No. 3 La Cueva 39

Consolation Bracket

No. 13 Atrisco Heritage 74, No. 16 Rio Grande 49

No. 8 Cleveland 62, No. 12 Highland 39

No. 10 West Mesa 47, No. 11 Del Norte 39

No. 14 Abq. High 64, No. 15 Manzano 32

No. 4 Eldorado 68, No. 9 Sandia 33

No. 6 Valley defeated No. 7 Hope Christian, no score reported

Today

15th place: No. 16 Rio Grande vs. No. 15 Manzano, 11 a.m. at Del Norte

13th place: No. 13 Atrisco Heritage vs. No. 14 Abq. High, 11 a.m. at Eldorado

11th place: No. 12 Highland vs. No. 11 Del Norte, 1 p.m. at Del Norte

9th place: No. 8 Cleveland vs. No. 10 West Mesa, 3 p.m. at Del Norte

7th place: No. 9 Sandia vs. No. 7 Hope Christian, 1 p.m. at Eldorado

5th place: No. 4 Eldorado vs. No. 6 Valley, 3 p.m. at Eldorado

3rd place: No. 5 Rio Rancho vs. No. 3 La Cueva, 2 p.m. at Atrisco Heritage

Championship: No. 1 Cibola vs. No. 2 Volcano Vista, 6 p.m. at Atrisco Heritage

2016 sandia prep sundevil basketball invitational

Girls

Friday — Quarterfinals

Sandia Prep 48, Hatch 31

Ramah 51, Abq. Academy 41

Friday — Consolation Bracket

Robertson 61, Rehoboth 32

Moriarty 43, Belen 28

Today

3rd place game: Hatch vs. Abq. Academy, 1:30 p.m.

Championship: Ramah vs. Sandia Prep, 3:25 p.m.

Boys Boxes

Friday

Metro Championship — Semifinals

cibola 70, hope christian 64

HOPE CHRISTIAN (10-2) Marcus Medina 13, Nelson Longmire 11, Jordan Leake 14, Isaiah Escajeda 2, Caleb Meyer-Hagen 13, Cole Yearout 11. Totals 26-FG 9-21-FT 64.

CIBOLA (10-1) Carlos Barela 13, Desmond Carpenter 15, Zach Baca 6, Cameron Dixon 11, Isaiah Brito 2, Ricardo Zambrano 5, Isaac Maldonado 18. Totals 23-FG 17-28-FT 70.

Hope        10  12  15  27—64

Cibola        16  15  17  22—70

3-Point FG: H 3 (Medina, Leake, Yearout); C 7 (Barela 2, Carpenter 2, Dixon 2, Zambrano). Team Fouls: H 22; C 17.

Metro Championship — Semifinals

Cleveland 58, Valley 39

VALLEY (8-3) Zeke Roybal 2, Anthony Chavez 3, Elijah Naranjo 4, Daniel Castellano 4, Segun Oyeku 11, Isaiah Torres 3, Francisco Garcia 2, Arturo Rodriguez 2, Teton Saltes 8. Totals 14-FG 9-10-FT 39.

CLEVELAND (11-4) Marcus Gibson 4, Jayden Phillips 5, Marcus Williams 23, Andrew Garcia 3, Marcus Hill 6, Damian Banks 5, Marquise Hill 2, Adam Cook 10. Totals 23-FG 10-20-FT 58.

Valley    11       11         6   11—39

Cleveland    10       14       15   19—58

3-Point FG: V 2 (Oyeku, Torres); C 2 (Garcia, Banks). Team Fouls: V 17; C 20. Tech.: C, Marcus Hill.

Metro Championship — Consolation

Atrisco Heritage 71, Del Norte 59

ATRISCO HERITAGE (7-5) Aaron Bean 4, Andres Gurule 5, Marciano Gonzales 2, Enrique Bibian 5, Christopher Trujillo 9, Diego Ortega 8, Martin Estala 9, Estevan Martinez 23, Demarcus Sutphen 1, Vince Gonzalez 1, Jordan Arroyo 4. Totals 26-FG 11-14-FT 71.

DEL NORTE (4-7) Daniel Florez 10, Isaiah Mejia 11, Ronson Begay 7, Julian Lucero 4, Cortos Gillespie 2, Alonso Cano 10, Vincent Goodman 10, Paul Perez 5. Totals 22-FG 8-10-FT 59.

Atrisco    16       16       23   16—71

Del Norte    13       13       13   20—59

3-Point FG: AH 8 (Gurule, Bibian, Trujillo 3, Ortega, Estala, Martinez); DN 7 (Mejia 2, Begay, Cano 2, Goodman 2). Team Fouls: AH 10; DN 17. Fouled Out: DN, Cano.

Metro Championship — Consolation

Volcano Vista 53, Manzano 40

MANZANO (4-9) Dakota Powell 6, Eric Sonnenberg 11, Jon Salido 1, Braxton Bouyer 8, Dylan Chicoine 6, Marcus Trujillo 4, Dominic Stephens 2. Totals 13-FG 11-21-FT 40.

VOLCANO VISTA (6-4) Josh Escobedo 6, Joren Dickey 10, David Cormier 15, Jorell Phillips 3, Nic Quintana 1, Andres Vigil 5, Jacob McNeely 9, Jalontae Gray 4. Totals 21-FG 7-15-FT 53.

Manzano        10       12    8  10—40

Volcano         17       14      14    8—53

3-Point FG: M 3 (Powell 1, Chaicoine 2); VV 4 (Escobedo 2, Vigil 1, Phillips 1). Team Fouls: M 14; VV 23.

Metro Championship — Consolation

Rio grande 67, la cueva 66

LA CUEVA Triston McCarty 1, Amaramte Rhodes 3, Lawrence Calais 9, Kevin Fanelli 4, Simeon Moya 12, Jaysn Zepeda 2, Elijah Herron 16, Nick Meyer 2, Alejandro Ruiz 17. Totals 20-FG 19-27-FT 66.

RIO GRANDE (9-3) Eduardo Medrano 1, Jose Rodriguez Jr. 8, Marshall Moore 20, Dominic Gonzalez 11, Dakota Yancey 12, Jesus Gamboa 8, Matthew Garcia 5, Michael Dzula 2. Totals 17-FG 28-37-FT 67.

La Cueva    13       26       10   17—66

Rio Grande    14       14       18   21—67

3-Point FG: LC 7 (Elijah 4, Moya 2, Calais); RG 5 (Rodriguez Jr. 2, Moore 2, Gonzalez). Team Fouls: LC 27; RG 25. Fouled Out: LC, Moya; RG, Gonzalez, Yancey.

Bean Valley Tournament — Estancia

Menaul 55, Bosque School 50

MENAUL (8-5) Hunter King 2, Danny Serrano 10, Samy Parragos 10, Kyrie Hu 10, Michael Ou 23. Totals 17-FG 17-29-FT 55.

BOSQUE SCHOOL (4-9) Ian Newell 1, Jude Guttierez 2, Max Sanchez 3, Elijah Davidson 4, Mike Beddingfield 5, Silas Landon 6, Kyle Moore 7, Sam Branch 8, Aiden Reardon 14. Totals 18-FG 8-20-FT 50.

Menaul    15       20       6   14—55

Boque    16       8       11   15—50

3-Point FG: M 4 (Serrano, Ou, Parragos 2); BS 6 (Moore, Sanchez, Landon, Reardon 3). Team Fouls: M 19; BS 20. Fouled Out: BS, Reardon.

SCORES

Friday

Cuba 70, Newcomb 58

EP Cathedral, Texas 42, Carlsbad 34

Hobbs 70, Gadsden 47

Lovington 60, Clovis 55

Onate 79, Alamogordo 57

Reserve 69, Evangel Christian 36

Roswell 72, Odessa Permian, Texas 56

Albuquerque Metro Tournament

Consolation Bracket

Albuquerque High 71, Rio Rancho 51

Atrisco Heritage 70, Del Norte 59

Eldorado 43, West Mesa 30

Rio Grande 67, La Cueva 66

Volcano Vista 53, Manzano 40

Semifinal

Cibola 70, Hope Christian 64

Cleveland 58, Valley 39

B.V.C. Tournament

Consolation Semifinal

Menaul 55, Bosque School 50

Semifinal

Estancia 48, Desert Academy 44

EPAC Tournament

Semifinal

Melrose 63, House/Grady 45

Gallup Tournament

First Round

Sandia Prep 72, Kirtland Central 70

Consolation Semifinal

Deming 55, Artesia 45

Kirtland Central 77, Tohatchi 66

Semifinal

Grants 65, St. Pius 53

Northern Rio Grande Tournament

Semifinal

Mora 65, Escalante 63

Portales Tournament

Mesilla Valley Christian 57, Portales 46

Robertson 60, Clayton 40

Smokey Bear Tournament

Consolation Semifinal

Cloudcroft 60, Carrizozo 52

Semifinal

Gateway Christian 48, Capitan 33

Hondo 52, Magdalena 41

Striking Eagle Tournament – Bear

Consolation Semifinal

Ramah 59, Mescalero Apache 51

Semifinal

Alamo-Navajo 74, Navajo Pine 70

Striking Eagle Tournament – Bison

Semifinal

Navajo Prep 74, Red Valley-Cove, Ariz. 29

Striking Eagle Tournament – Eagle

Consolation Semifinal

Laguna-Acoma 78, Thoreau 50

Girls Boxes

Friday

Metro Championship — Semifinals

CIBOLA 59, RIO RANCHO 31

CIBOLA (11-0) Kavi Brown 6, Amaya Brown 22, Tamara Morris 5, Dmitri Fong 11, Janessa Negron 2, Corbyn Cunningham 7, Tiana Guillory 4, Kayla Martinez 2. Totals 26-FG 6-17-FT 59.

RIO RANCHO (9-5) Kayla Peterson 3, Bailee Bolen 5, Brenna Valencia 3, Camryn Hawkins 14, Kamirah Decker 6. Totals 10-FG 8-13-FT 31.

Cibola    14       12       14   19—59

Rio Rancho    11         5         4   11—31

3-Point FG: C 1 (Guillory); RR 3 (Bolen, Valencia, Hawkins). Team Fouls: C 18; RR 17.

Metro Championship — Semifinals

volcano vista 54, la cueva 39

LA CUEVA (7-3) Brooke Nelson 5, Sabrina Davila 2, Noir Hawash 5, Delaney Markham 10, Mandie Perea 9, Sam Puissant 6, Rachel Hathoot 2. Totals 15-FG 7-14-FT 39.

VOLCANO VISTA (10-1) Melissa Mancha 7, Jaden Chischillie 2, Raquel Horta 8, Ashdyn Monahan2, Deezha Battle 14, Raven Herrera 21. Totals 21-FG 10-21-FT 54.

La Cueva    6       11       9   13—39

Volcano    12       19       3   20—54

3-Point FG: LC 2 (Nelson, Hawash); VV 2 (Mancha, Battle). Team Fouls: LC 15; VV 18. Fouled Out: LC Sarah Cogan.

Metro Championship — Consolation

eldorado 68, sandia 33

SANDIA (4-8) Sapirah Broussard 6, Jaelyn Foster 4, Marisol Silva 9, Cara Liggins 3, Erica Provencio 4, Breanna Beckwith 5. Totals 10-FG 12-16-FT 33.

ELDORADO (8-3) Vivian Chavez 1, Catessa Duran 8, Alexis Chavez 5, Joely DePoy 6, Ari Baca 10, Colexi Brazier 10, Sydney Candelaria 25, Dominique Reano 5, Shelby Bloom 4. Totals 24-FG 14-22-FT 68.

Sandia    4       10         8   11—33

Eldorado    15       20       17   16—68

3-Point FG: S 1 (Broussard); E 6 (A. Chavez, Baca, Candelaria 2, Brazier 2). Team Fouls: S 19; E 16.

Metro Championship — Consolation

ABQ. HIGH 64, MANZANO 32

MANZANO (0-9): Mystica Lavato 1, Courtney Albumohammed 6, Alicia Cordova 4, Angelique Valencia 4, Grace Walker 2, Tamera Holyan 8, Sierra Largo 5, Mariah Garcia 2. Totals 8-FG 14-27-FT 32.

ABQ. HIGH (2-9): Shahennessey Bradford 19, Jazzmine Gray 8, Bobbi Morris 3, Azalea Martinez 6, Heaven Evangelista 6, Monique Vasquez 16, Alyssa Griego 2, Marianna Alderete 2, Nicol Randolph 2. Totals 20-FG 19-29-FT 64.

Manzano 2 14 3 13—32

Abq. High 13 22 17 12—64

3-Point FG: A 2 (Holyan 2); A 7 (Bradford, Morris, Martinez 2, Evangelista, Vasquez 2). Team Fouls: M 23; A 18.

Metro Championship — Consolation

Cleveland 62, highland 38

HIGHLAND (3-6) Aiyanna Clark 8, Destiny Ryan 14, Vicky Namasavyuremyi 11, Monique Apodaca 1, Madison Dupnik 2, Jasmina Martinez 2. Totals 12-FG 14-21-FT 38.

CLEVELAND (6-7) Jade Hill 25, Aliehs Ortiz 2, Britney Lovato 2, Desiree Forster 5, Alyssa Lucero 1, Callahan Franklin 10, Liz Davis 4, Rebecca Lovato 5, Mariah Cordova 2, Celeste Gallindo 2, Bryanna Williams 4. Totals 23-FG 15-24-FT 62.

Highland    5         8         8   17—38

Cleveland    12       12       17   21—62

3-Point FG: H 0; C 1 (R. Lovato). Team Fouls: H 18; C 20.

Metro Championship — Consolation

west mesa 47, del norte 39

DEL NORTE (5-7) Malakah Martinez 3, Caitlan Tafoya 8, Caitlyn Burks 2, Victoria Casaus 9, Alicia Arms 13, Tessa Schwalm 3. Totals 12-FG 13-16-FT 39.

WEST MESA (5-4) Maiah Rivas 10, Esperanza Varoz 20, Tatianna Gonzales 2, Brittany Molinar 4, Sharahyah Ortega 5, Jerami Harvey 6. Totals 13-FG 16-21-FT 47.

Del Norte    9       11         5   14—39

West Mesa    9       13       13   12—47

3-Point FG: DN 2 (Casaus 2); WM 5 (Rivas 3, Baroz 2). Team Fouls: DN 16; WM 14. Fouled Out: DN, Martinez.

Sundevil Tournament — Quarterfinals

ramah 51, aBQ. academy 41

RAMAH Jordyn Lewis 18, Cavy Duboise 11, Teylor Clawson 1, Kourtney Lewis 13, Maria Ladon 2, Wynter Henio 6. Totals 18-FG 8-15-FT 51.

ALBUQUERQUE ACADEMY Alli Leggott 4, Savina Romero 4, Tea Salazar 12, Miki CdeBaca 2, Sophie Long 13, Azure Jaime 2, Lexy Hernandez 2, Kelsey Crist 2. Totals 15-FG 10-15-FT 41.

Ramah        14  18       5   14—51

Academy           8  10       8   15—41

3-Point FG: R 7 (J. Lewis 4, Duboise 2, K. Lewis); AA 1 (Long). Team Fouls: R 18; AA 12.

los lunas 54, st. pius 39

LOS LUNAS Marissa Weldon 3, Mica Jennette 5, Jordan Holland 16, Cera Chavez 16, Hayley Torres 5, Ashley Blackwell 4, Daisia Martinez 2, Selena Griego 3. Totals 19-FG 12-26-FT 54.

ST. PIUS (1-9) Marisa Trujillo 2, Annie Sanchez 3, Naomi Abeyta 5, Maya Trujillo 3, Gabriella Gallegos 9, Ariana Martinez 7, Veronica Lucero 5, Taylor Reed 3, Destenie Gonzales 2. Totals 10-FG 14-23-FT 39.

Los Lunas        9  13  21  11—54

St. Pius        9    6    8  17—39

3-Point FG: LL 4 (Jennette, Holland 2, Griego); SP, 5 (Sanchez, Gallegos 3, Lucero). Team Fouls: LL 23; SP 17.

Las Cruces 44, Hobbs 38

Las Cruces        13  10  9  12—44

Hobbs          9  10  15  4—38

Leading Scorers: LC, Jayden Perez 22, Megan Guadian 10; H, Amaya Lewis 10. Rec.: LC, 10-4; H, 5-6.

SCORES

Friday

Alamogordo 54, Oñate 44

Gadsden 56, Artesia 48

Las Cruces 44, Hobbs 38

Los Lunas 56, St. Pius 39

Lubbock Kingdom Prep, Texas 56, Clovis Christian 17

Mesilla Valley Christian 52, Reserve 46

Roswell 69, Deming 30

Shiprock 59, Fruita Monument, Colo. 45

St. Michael’s 47, Socorro 31

Albuquerque Metro Tournament

Consolation Bracket

Atrisco Heritage 74, Rio Grande 49

Cleveland 62, Highland 38

Eldorado 68, Sandia 33

West Mesa 47, Del Norte 39

Semifinal

Cibola 58, Rio Rancho 31

Volcano Vista 54, La Cueva 39

BVC Tournament

Semifinal

Mountainair 39, Estancia 34

EPAC Tournament

Semifinal

Tatum 49, Fort Sumner 35

Northern Rio Grande Tournament

Consolation Semifinal

Pecos def. Questa, forfeit

Peñasco 44, McCurdy 42

Semifinal

Mesa Vista 53, Mora 51

Portales Tournament

Clayton 52, Goddard 45

Sandia Prep Tournament

Consolation Semifinal

Moriarty 43, Belen 28

Robertson 61, Rehoboth 32

Semifinal

Ramah 51, Albuquerque Academy 41

Sandia Prep 48, Hatch Valley 31

Smokey Bear Tournament

Semifinal

Tularosa 63, Carrizozo 18

Striking Eagle Tournament – Bear

Semifinal

Mescalero Apache 56, To’hajilee 34

Striking Eagle Tournament – Hawk

Consolation Semifinal

Laguna-Acoma def. Zuni, forfeit


TOP |